English

Türkiye’nin İlk ve Tek Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin Temeli Törenle Atıldı 15.12.2014 08/13

Türkiye’nin İlk ve Tek Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin Temeli Törenle Atıldı

11 Aralık 2014 tarihinde düzenlenen törene; Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık, Kırıkkale Valisi Sayın Ali Kolat, Kırıkkale Milletvekilleri Sayın Prof. Dr. Beşir Atalay, Sayın Oğuz Kağan Köksal, Sayın Ramazan Can, Kırıkkale Belediye Başkanı Sayın Mehmet Saygılı, Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Korgeneral Sayın Sezai Bostancı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Sayın Prof. Dr. Ersan Arslan, İl Garnizon Komutanı Tuğgeneral Sayın Mehmet Kaya, MKEK Genel Müdürü Sayın İzzet Artunç, il protokolü, davetliler ve yetkililer katıldı.

Toplam 500 dönümlük alanda, 3, 5 ve 7 dönümlük 64 parselden oluşan Kırıkkale Silah Sanayi İhtisas OSB’nin 31.10.2016 tarihinde bitmesi öngörülen altyapı işlerinin yaklaşık 10 ay erkene çekilerek 2015 yılı sonuna yetiştirilmesi hedefleniyor.

Organize Sanayi Bölgesi’nin daha hızlı bir şekilde yatırımcılarla buluşması için Valilik Oluru ile kurulan komisyonda yer alan Ahiler Kalkınma Ajansı, diğer komisyon üyeleri ile birlikte tanıtım faaliyetlerine destek sağlayacak.

Törende konuşan Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı; 2011 yılında oluşturulan Güçbirliği platformunda alınan kararla, Silah İhtisas OSB kurulmaya karar verildiğini belirterek: ‘ Çok şükür verdiğimiz sözü yerine getiriyoruz. Bu yatırım ülkemiz için ve ilimiz için son derece önemli.’ dedi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Sayın Prof. Dr. Ersan Arslan ise: ‘2012 yılı Kasım ayındaki Güçbirliği toplantısında; Başbakan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Beşir Atalay Bilim Sanayi ve Teknoloji eski Bakanı Nihat Ergün ve Mütevelli Heyet Üyeleri ile birlikte Kırıkkale’de Silah İhtisas OSB kurulması gündeme geldi. Bu çok şükür gerçekleşti. Burası işi bilenlerin geleceği olacaktır. Burası yerli, yenilikçi ve yeşil olacaktır.’ dedi.

Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can da: ‘ Kırıkkale tarihi günlerinden birini yaşıyor. İnşallah kamu ve özel sektörün birleşmesiyle gerçekleşen bu tesis ilimize çok fayda sağlayacak. Bu tesis; Güçbirliği platformunun bir meyvesidir. Ben tüm yatırımcıları buraya yatırıma çağırıyorum.’ dedi.

Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve Kırıkkale Milletvekili Oğuz Kağan Köksal: ‘Verdiğimiz bir sözü yerine getirme imkânı bulduk. Kırıkkalemizin geleceği adına Güçbirliği platformunda alınan bir kararla hayata geçirilen tesisimizim temelini atıyoruz. Bu projenin yapımı için hızlı bir yol kat edildi. Sayın Valimiz konuyu çok iyi takip etti ve koşturdu, bu duruma getirdi.’ dedi.

Temel atma töreninde konuşan Kırıkkale Valisi Sayın Ali Kolat: ‘Kırıkkale bugün özel günlerinden birini yaşıyor. MKE Kurumunun açılışı yapılan iki önemli tesisi ile birlikte Silah Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin Altyapı Temel Atma Töreni için bir aradayız. Kırıkkale, MKEK fabrikaları ile gelişen, büyüyen ve bütünleşen bir ilimizdir. Şu anda ilimizde devam eden kamu yatırım projelerinin değeri 1 milyar 700 milyon TL’dir. Bunun önemli bir kısmını ulaştırma ve MKE Kurumu yatırımları oluşturmaktadır. MKE Kurumu, Cumhuriyetin kurulduğu yıllarda sadece askeri alanda değil, yerli sanayimizin gelişmesine de önderlik etmiş, çok ciddi katkılar sağlamıştır. Bugünde aynı şekilde stratejik konumunu muhafaza etmektedir. Bu nedenle buraya yapılan ve yapılacak olan yatırımlar için Hükümetimize müteşekkiriz. Bu İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, savunma sanayine ve Kırıkkale ekonomisine ciddi katkılar sağlayacaktır. Bu duygularla temel atma törenini hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor, saygılarımı sunuyorum.’ dedi.

Kırıkkale Milletvekili Sayın Prof. Dr. Beşir Atalay, Kırıkkale Silah Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Temel Atma Töreninde yaptığı konuşmada, Kırıkkale'nin kurulmasında savunma sanayisinin önemli bir etken olduğunu belirterek, silah sanayinin Türkiye'de ilk temayüz ettiği yerin Kırıkkale olduğunu vurguladı. Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu'nun (MKEK) kendi ürünlerini üretirken yan ürün aldığını ifade eden Kırıkkale Milletvekili Sayın Prof. Dr. Beşir Atalay şunları kaydetti:

"MKEK silah üretirken 850 civarında yaklaşık bine yakın yan ürün alıyor. Ankara, Gaziantep, İzmir ve İstanbul gibi pek çok yerde özel firmalar, MKEK 'e ürün veriyor. Bu yan ürünler burada neden üretilmesin, bu tesisleri burada yapalım ve o insanlarla da görüşelim, yan ürünlerini gelip burada üretsinler dedik. Kırıkkale'de MKEK'in emeklileri var, bu işlerde yetişmiş, onlar da burada görev yapsın. Türkiye'de şu anda savunma sanayinde özel sektör çok mesafe aldı. Onları buraya çekmek istiyoruz. Burası çok dinamik bir merkez olacak. Şu anda talepler var. Bir an önce bitmesini bekleyenler var. Burası kente ciddi bir değer ve istihdam alanı katacak." dedi.  Yatırımcılara seslenen Kırıkkale Milletvekili Sayın Prof. Dr. Beşir Atalay, Kırıkkale Silah İhtisas OSB'de yatırım yapıldığında 5. bölge teşviğinden yararlanıldığını belirterek, iş adamlarına burada yatırım yapmaları çağrısında bulundu.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık ise, savunma sanayinde yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Şu anda dünyada hızlı bir üretim yarışı olduğuna vurgu yapan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık, "Gelişmiş ülkeler bile yatırımcıları kendi ülkelerine çekmek için büyük gayret gösteriyorlar. En gelişmiş ülke olarak baktığımız Amerika Birleşik Devletleri bile artık üretim yapmayı teşvik eden pek çok mekanizmalar devreye giriyor.

Bir ülke için en önemli üretim alanlarından birisinin savunma sanayi olduğunu anlatan Bakan ışık, "Başbakanımızın bir sözü var 'Eğer dünya bir tek küresel devletten ibaret olsaydı hiç kuşkusuz başkenti İstanbul olurdu.' Bütün dünyanın gözü ülkemizin gözü üzerinde. Son dönemde etrafımızdaki olayları gördükten sonra şuanda bölgemizde 5’ ten fazla ülkede devlet otoritesi kayboldu. Böyle bir coğrafyada yaşıyorsak ordumuz güçlü olmalı. Ordunuzun gücü varlığınızın teminatıdır. Türkiye güçlü bir orduya sahibiz. Her yönüyle dünyanın en güçlü ordularından biri. Ordumuzu güçlü yapan en önemli unsur ise nitelikli insan unsuru. Kahramanlığı ve yüksek ahlaki değerleri tüm dünyanın dilindedir. Bu ordunun en gelişmiş silahlarla donatılması da siyasi iktidarların görevidir. 2002 yılında savunma sanayinde yerlilik oranı yüzde 24 idi. Teknoloji düşük ciddi bir oran vardı. Hedefimiz yerlilik oranını yükseltmek ve silahta dışa bağımlı olmaktan kurtulmaktı.

Artık kendi tüfeğimizi kendimiz üretiyoruz. Kendi topumuzu kendimiz üretiyoruz. Açılışını yaptığımız duyarsız mühimmatı kendimiz üretiyoruz. Kendi füzemizi kendimiz yapıyoruz. Artık 250-300 kilometre menzilli som füzesini kendimiz yapıyoruz. 2 metre kalınlığındaki betonu delen zırhları delen mermileri kendimiz yapıyoruz. Kendi tankımızı, helikopterimizi, savaş gemilerimizi kendimiz yapıyoruz. Yazılımlarımız da yüzde 100 yerli. Şuanda Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kullandığı ekipmanın güvenlik kodlarını ancak askerlerimiz biliyoruz. Bunun önemini Körfez savaşında gördük. Artık kendi uydumuzu kendimiz yapar hale geldik. Pazartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımızın nezaretinde Türksat 6-A'nın, Türkiye'nin ilk yerli haberleşme uydusunun imza törenini yapıp çalışmalara başlayacağız.

Konuşmaların ardından Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık ve protokol üyelerinin katılımıyla Kırıkkale Silah Sanayi İhtisas OSB temel atma töreni gerçekleştirildi.

Habere Ait Diğer Fotoğraflar

Tüm Haberler
Yorumlar
Yorum Yaz