English

Rölöve, Restitüsyon Ve Restorasyon Projeleri Hazırlanması Eğitimi Teknik Destek Projesi Başladı 06.02.2019 15/28

Rölöve, Restitüsyon Ve Restorasyon Projeleri Hazırlanması Eğitimi Teknik Destek Projesi Başladı

Nevşehir İl Özel İdaresi, Ahiler Kalkınma Ajansı 2018 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında “Rölöve, Restitüsyon Ve Restorasyon Projeleri Hazırlanması Eğitimi” isimli proje ile teknik destek almaya hak kazandı.

Nevşehir Müze Müdürlüğü verilerine göre, 1980'li yıllardan sonra Türkiye'de kültür turizminin en yoğun olarak yapıldığı önemli merkezlerden biri haline gelen Kapadokya bölgesinde, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu ile Cumhuriyet döneminden kalma 2'si askeri, 70'i dinsel ve kültürel, 357'si de sivil mimari toplam 429 tescili yapı bulunmaktadır. Bu önemli yapıların dokularının korunarak gelecek nesillere aktarılması Nevşehir İl Özel İdaresi’nin görevleri arasında bulunmaktadır. Söz konusu proje ile bu önemli görevin yürütülmesi konusunda görevli personellerin sürekli olarak bilgilerini yenilemeleri ve kurumsal insan kaynakları kapasitesinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Bu amaçlarla proje kapsamında;  Teknik destek projesi ile Nevşehir İl Özel İdaresi teknik personelleri; Rölöve Projesi Ölçümü, Çizim ve Raporu, Hasar Analizi Paftaları, Tespit, Çizim ve Raporu, Restitüsyon Projesi Çizilmesi, Restitüsyon Raporu Hazırlanması, Restorasyon Projesi Çizilmesi, Müdahale Paftaları ve Restorasyon Raporunun hazırlanması konularında bir uzmandan eğitim alacak.

AHİKA İzleme Değerlendirme Birimi tarafından ise 14.01.2019 tarihinde “Rölöve, Restitüsyon Ve Restorasyon Projeleri Hazırlanması Eğitimi” projesi için izleme ziyareti gerçekleştirildi.

Habere Ait Diğer Fotoğraflar

Tüm Haberler
Yorumlar
Yorum Yaz