English

Kırşehir’de Sağlık Turizm Çalıştayı Yapıldı 15.02.2018 13/36

Kırşehir’de Sağlık Turizm Çalıştayı Yapıldı

Ahi Evran Üniversitesi ile Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından ortaklaşa düzenlenen Fizik Tedavi-Rehabilitasyon, Termal Tedavi ve Geleneksel Tamamlayıcı Tıp çerçevesinde Sağlık Turizm Çalıştayı 12 Şubat 2018 tarihinde Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşti. Çalıştaya Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Afyonkarahisar Belediye Başkan Vekili Sabri Demirkapu,  Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Sağlık Bakanlığı Geleneksel Tamamlayıcı Tıp Daire Başkanı Dr. Mehmet Zafer Kalaycı, Ankara Ticaret Odası Başkan Vekili Mehmet Aypek, Afyon Jeotermal Turizm ve Ticaret AŞ. (AFJET) Genel Müdürü Yusuf Ulutürk, İstanbul Üniversitesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeki Karagülle, kurum müdürleri ile akademik ve idari personel katıldı.

Fizik Tedavi-Rehabilitasyon, Termal Tedavi ve Geleneksel Tamamlayıcı Tıp çerçevesinde Sağlık Turizm Çalıştayın açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya yaptı. Karakaya konuşmasında, pilot üniversite projesi kapsamında jeotermal kaynakların kullanımında planlanan projelerin hayata geçirilmesinde uzman görüşlerinin alındığını belirtti. Üniversite olarak jeotermalin kullanımında yoğun bir şekilde çalıştıklarını dile getiren Prof. Dr. Vatan Karakaya, uzman kişilerin tecrübelerini Ahi Evran Üniversitesine taşıyarak planlanan projeleri eyleme dönüştüreceklerini söyledi.

Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın konuşmasının ardından Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci de bir konuşma yaparak çalıştayın gerçekleşmesinde emeği geçen Rektör Karakaya ile Ahiler Kalkınma Ajansına teşekkür etti. İlimizin en önemli kaynaklarından olan jeotermalin kullanımının son derece önemli olduğunu dile getiren Başkan Bahçeci, bu alanda kat edilmesi gereken uzun bir yol olduğunu sözlerine ekledi. Jeotermal alanda çalışma yapmış kurum, kuruluş ve kişilerin tecrübelerinden yararlanmanın da faydalı olacağını ifade eden Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, bu konuda üniversiteler, il özel idare ve belediyelerin de iş birliği içinde çalışmasının etkili olacağını belirtti.

Açılış konuşmalarının ardından Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil’in moderatörlüğünü yaptığı çalıştayın ilk oturumuna geçildi. İlk oturumda Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya “Pilot Üniversite Çerçevesinde Termal Tesisler, FTR ve GETAT Merkezinin İlimize Beklenen Katkıları” konulu sunumunu yaptı.

Karakaya’nın sunumunun ardından Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci “Termal Tesislerin Türkiye’deki Yeri ve FTR, GETAT Merkezi ve Termal Sağlıkta Belediyenin Öneri, Destekleri ve Beklentileri” konulu sunumunu yaptı.

Konuşmaların ardından birince oturum sonunda katılımcılara Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya tarafından günün anısına plaket verildi.

Habere Ait Diğer Fotoğraflar

Tüm Haberler
Yorumlar
Yorum Yaz