English

Kırıkkale Savunma Sanayisi Azerbaycan’da tanıtıldı 08.10.2018 14/13

Kırıkkale Savunma Sanayisi Azerbaycan’da tanıtıldı

Kırıkkale’de uzun yıllar boyunca özellikle Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu fabrikaları olmak üzere büyük ölçekli ana sanayi firmalarına ara malı ve ürün tedarik ederek çeşitli alanlarda uzmanlaşan firmaların, bu bilgi birikimi ve tecrübelerinden destek alarak dış pazarlara açılmasına yardımcı olmak için Bakü’de düzenlenen 3. Azerbaycan Uluslararası Savunma Fuarına katılım sağlandı.

Kırıkkale Valiliği himayesinde, Ahiler Kalkınma Ajansının desteği ve Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odasının işbirliğiyle açılan Kırıkkale standında ilde faaliyet gösteren özel sektör girişimlerinin kapasiteleri tanıtılarak Silah İhtisas OSB hakkında ziyaretçilere bilgi verildi ve Kırıkkale’nin savunma sanayi alanında yatırımcılara sunduğu avantajlar anlatıldı.

Silaha Adını Veren Şehir sloganını vurgulayacak şekilde tasarlanan Kırıkkale standı çatısı altında Silah İhtisas OSB, Sinerji Savunma Sistemleri ve Çanga Makine firmalarına tahsis edilen infodeskler 25-27 Eylül 2018 tarihleri arasında katılımcılar tarafından ziyaret edildi ve verimli görüşmeler gerçekleştirildi.

Açılışı Azerbaycan Devlet Başkanı Sayın İlham ALİYEV tarafından yapılan fuara Türkiye, Çin Halk Cumhuriyeti, Fransa, İran, İsrail, Rusya, Belarus ve Bulgaristan’ın da aralarında bulunduğu 29 ülkeden toplam 224 firma iştirak etti. Savunma Sanayi Başkanlığı'nın da desteklediği etkinlikte delegasyonlar ile birlikte 44 ülke katılım sağladı.

Fuar tamamlandıktan sonra heyet ile birlikte Bakü Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Sayın Ahmet ATAKER ziyaret edildi, fuarda kurulan bağlantıların sözleşmeye dönüşmesi aşamasında destekleri talep edildi. Verimli geçen etkinlik,  Kalkınma Ajansı'nın, Kırıkkale Üniversitesi'nin, Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası'nın, Silah İhtisas OSB’nin ve katılımcı firmaların aynı hedef doğrultusunda bir araya geldiği örnek bir faaliyet oldu.

Savunma sanayi alanında başarılı özel sektör girişimlerine ev sahipliği yapan Kırıkkale, genellikle büyük ölçekli kamu yatırımları ile gündeme gelmiş, küçük ve orta ölçekli firmalar ana sanayinin başarılarının gölgesinde kalmıştır. Son yıllarda, özellikle Silah İhtisas OSB’nin kuruluşu ile ivme kazanan özel sektör yatırımlarının tek alıcıya bağlı kalarak gelişemeyeceği, yabancı ülkelerdeki fırsatların da değerlendirilmesi gerektiğinin bilinciyle yine işbirliği içinde benzer faaliyetler geliştirilerek gerçekleştirilmeye devam edecektir.

Habere Ait Diğer Fotoğraflar

Tüm Haberler
Yorumlar
Yorum Yaz