English

“Geleceği Kurtarma Projesi: Kümelenme” Konferansı Gerçekleştirildi 01.04.2014 11/32

“Geleceği Kurtarma Projesi: Kümelenme” Konferansı Gerçekleştirildi

Aksaray Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi ve Ahiler Kalkınma Ajansı’nın birlikte düzenlediği ve Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç’in “Geleceği Kurtarma Projesi: Kümelenme” adlı konferans sunduğu organizasyon Aksaray Üniversitesinde gerçekleştirildi.

Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar Açılış Konuşmasında Aksaray Üniversitesi olarak Üniversite Sanayi İşbirliği kapsamında yapılan faaliyetleri anlattı. Acar, Aksaray Üniversitesinin sanayicinin yanında yer aldığını bu amaçla Üniversite bünyesinde Üniversite Sanayi İşbirliği Uygulama ve Araştırma Merkezinin (ÜSAKMER) ve Bilimsel ve Teknolojik Uygulama -Araştırma Merkezinin (ASÜBTAM) kurulduğunu, Teknopark için Konya’da bulunan Teknokent ile protokol imzalandığını, Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası ve KOSGEB ile protokoller imzalandığını ifade etti. Ahiler Kalkınma Ajansına bu yöndeki çalışmalara katkılarından dolayı teşekkür eden Acar, üniversite olarak Kümelenme çalışmaları dâhil, Üniversite Sanayi işbirliği kapsamında ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını belirtti.

Çankaya Üniversitesi Kültür İşleri Müdürü Melis Fırat’ın Takdim konuşmasında ise Çankaya Üniversitesi Rektörü Ziya Burhanettin Güvenç’in akademik kariyerinin yanı sıra üniversite sanayi işbirliği kapsamında ve kümelenme alanında yaptığı çalışmalar özetlendi.

Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Güvenç ise “Geleceği Kurtarma Projesi: Kümelenme” adlı konferansında, kümelenme nedir, neden gereklidir, önemli aktörleri kimlerdir, neler yapılmalıdır gibi konuları ele alarak, sektörlerimizin Nano teknolojinin gelişimi ve gelecek teknoloji tufanına karşı ayakta kalabilmelerinin tek yolunun kümelenmekten geçtiğini belirtti. Kümelenmenin özünün kültürümüzdeki “komşusu aç iken tok yatan bizden değildir” sözü tarafından içerildiğini belirten Güvenç, dünyadaki kümelenme örneklerinden, Çankaya Üniversitesinin öncülük yaptığı ve kendisinin başkanlığını yaptığı Ankara OSTİM Organize Sanayi Bölgesinde bulunan kümelerden örnekler vererek, kendisinin de memleketi olan Aksaray’da başlatılacak kümelenme çalışmalarına katkıda bulunmaktan memnunluk duyacağını belirtti. Güvenç, bu yönde Ahiler Kalkınma Ajansı ile birlikte bir çalışma yürütüldüğünü ve bu çalışmanın Aksaray Üniversitesi, Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası, yerel yönetimler, Kamu kurumları ve firmalarımızın da teveccüh göstermesi ile başarıya ulaşılabileceğini ifade etti.

Habere Ait Diğer Fotoğraflar

Tüm Haberler
Yorumlar
Yorum Yaz