English

'Enerjimiz Güneş Olsun Okullarımız Yeşil Olsun Adlı' Projenin Bilgilendirme Konferansı Düzenlendi 18.03.2016 17/37

'Enerjimiz Güneş Olsun Okullarımız Yeşil Olsun Adlı' Projenin Bilgilendirme Konferansı Düzenlendi

Ahiler Kalkınma Ajansı Enerji Altyapısı Mali Destek Programı kapsamında desteklenen "Enerjimiz Güneş Olsun, Okullarımız Yeşil Olsun" adlı Projenin bilgilendirme konferansı 15.03.2016 Salı günü 10,00´da Niğde Kültür Merkezinde düzenlendi. Konferansa Niğde Vali Yardımcısı Adnan TÜRKDAMAR, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Kalite Geliştirme Daire Başkanı Mehmet Salih CANBAL, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü Yenilenebilir Enerji Kaynakları Şube Müdürü Mustafa Çalışkan, Niğde Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. Mehmet ŞENER, Ahiler Kalkınma Ajansı Nevşehir Genel Sekreteri Mehmet Fatih YILDIZ, İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim YAŞAR ile yenilenebilir enerji sektör temsilcileri, kurum müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim YAŞAR, yaptığı açılış konuşmasında; "Yenilenebilir enerji kaynaklarının giderek önem kazandığı günümüzde bizde teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyoruz.

Ülkemizde ilk Yenilenebilir Teknoloji Alanını 2012 yılında Niğde Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde açarak kayıt yaptığımız ilk öğrencilerimiz bir aylık stajlarını Almanya ve İsveç´te yaparak Türkiye´nin ilk Yenilenebilir Enerji Teknisyenleri olarak bu yıl mezun oluyorlar.

Bor İlçemizde kurulması düşünülen 1500 Megavatlık elektrik üretecek Enerji İhtisas Bölgesi de göz önünde bulundurulduğunda bu alanımızın ilimizde olması, öğrencilerimiz için büyük bir istihdam fırsatı olduğunu düşünüyorum.

Bugün burada "Okullarımız Yeşil Olsun; Enerjimiz Güneş olsun" adlı Ahiler Kalkınma Ajansı destekli Projemiz sebebi ile toplanmış bulunuyoruz. Bu proje kapsamında Pansiyonlu 10 okulumuzda güneş enerjisi sistemi kurularak elektrik ihtiyaçlarının bir kısmını güneş enerjisi ile karşılamaları sağlanacaktır.

Ahiler Kalkınma Ajansı Nevşehir Genel Sekreteri Mehmet Fatih YILDIZ ve Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Kalite Geliştirme Daire Başkanı Mehmet Salih CANBAL´ın konuşmaları ile devam eden konferans Niğde Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yenilenebilir Enerji Teknikleri alanı bölüm Şefi Türker YAVUZER tarafından Proje sunumu ile proje yaygınlaştırma faaliyeti gerçekleştirildi. Konferans yenilenebilir enerji sektöründen uzman katılımcıların bilgilendirme konuşmaları ve son olarak soru-cevap bölümü ile tamamlandı.

Habere Ait Diğer Fotoğraflar

Tüm Haberler
Yorumlar
Yorum Yaz