English

AHİKA Tarafından Desteklenen “Biyouyumluluk Yakıt ve Çevre Analizi Laboratuvarları” Kırıkkale’de Açıldı 04.12.2015 13/49

AHİKA Tarafından Desteklenen “Biyouyumluluk Yakıt ve Çevre Analizi Laboratuvarları” Kırıkkale’de Açıldı
Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından güdümlü proje desteği kapsamında finanse edilen ve  Kırıkkale Üniversitesi tarafından uygulanan  “Biyouyumluluk Yakıt ve Çevre Analizi Laboratuvarları” açılış töreni 3 Aralık 2015 tarihinde Kırıkkale Üniversitesi’nde (KÜ) gerçekleştirildi.
 
Kırıkkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Araştırma Laboratuvarında gerçekleştirilen açılış törenine, AHİKA Yönetim Kurulu üyeleri; Kırıkkale Valisi Ali KOLAT, Belediye Başkanı Mehmet SAYGILI, İl Genel Meclis Başkanı Şerafettin ATALAY, Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ekrem GÖK ile birlikte, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem YILDIZ, İl Jandarma Komutanı Albay İsa ÇAKMAK, İl Emniyet Müdürü Hasan ONAR, Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin AYDIN, Ahiler Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Fatih YILDIZ, öğretim görevlileri ve davetliler katıldı.
 
KÜ Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Laboratuvarları Müdür Yardımcısı ve Proje Koordinatörü Prof. Dr. Siyami KARAHAN,  laboratuvarlarda yapılacak çalışmaların Kırıkkale’ye, bölgeye ve ülkemize sağlayacağı katkılar ile üniversite-sanayi işbirliği alanında önemli bir yol kat edileceğini söyledi. Karahan,  yakıt analiz laboratuvarı ile Kırıkkale ve çevresinin akaryakıt sektörünün test ve analiz ihtiyacının büyük oranda karşılanacağını, firmaların zamanı daha etkin kullanmalarını sağlayarak  maliyetlerini de düşüreceğini  ifade etti.  Laboratuvarın 2014 yılında 94.000 TL, 2015 yılında ise 393.000 TL gelir elde ettiğini vurguladı.
 
Ahiler Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Fatih YILDIZ, bu projenin Türkiye’de örnek bir proje olduğunu, özellikle akreditasyon çalışmalarının bitmesiyle daha büyük başarılar elde edileceğini ifade ederek emeği geçenlere teşekkür etti.
 
Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem YILDIZ da,  projenin sadece TR71 bölgesine değil, tüm Türkiye’ye hitap edecek bir proje olduğunu dile getirdi.
 
Açılışta konuşan Kırıkkale Valisi ve AHİKA Yönetim Kurulu Üyesi  Ali KOLAT; “ Kırıkkale’de göreve başladığımda Ahiler Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Dönem Başkanlığını ilimiz devraldı. İşin içerisine girdiğimiz zaman gördük ki, Kırıkkale, beş il içerisinde, Ahiler Kalkınma Ajansı’ndan en az destek alan illerden birisiydi. Biz bunu onur ve gurur meselesi yaptık. Daha sonra Ahiler Kalkınma Ajansı’ndan da destek alarak Kırıkkale’de çok güzel çalışmalar yaptık. Bugüne kadar, Kırıkkale olarak Ahiler Kalkınma Ajansı’ndan toplamda 13 milyon 500 bin Türk Lirasına yakın destek aldık. 2015 yılı Mali Destek Programında 9 projeye 2 milyon 700 bin liralık destek alarak,  beş il içerisinde ikinci sıraya çıktık. Kalkınma Bakanlığımızın destekleri ile Kırıkkale Üniversitemizde çok güzel bir laboratuvar kuruldu. Ahiler Kalkınma Ajansı’nın desteği ile de bu laboratuvarlar çok daha iyi bir noktaya geldi. Üniversitede mevcut bir altyapının olması bizleri başarıya ulaştırdı. Bugün inşallah laboratuvarımızın biyouyumluluk kısmını hizmete açıyoruz. Yakında da çevre ve yakıt laboratuvarları kısmını hizmete açacağız. Böyle güzel sonuçlar alınca insan mutlu oluyor. Tabii işin akreditasyon yönü çok önemli. Akreditasyon alınınca bu laboratuvar sadece ilimiz için değil, bölgemiz ve ülkemiz için de çok önemli bir merkez halini alacak.  Bu projede emeği geçen ve katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” dedi.
 
Konuşmaların ardından, Kırıkkale Valisi ve AHİKA Yönetim Kurulu Üyesi Ali KOLAT, Belediye Başkanı Mehmet SAYGILI, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem YILDIZ ve Ahiler Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Fatih YILDIZ tarafından Biyouyumluluk Çevre ve yakıt Analizi Laboratuvarları’nın açılışı gerçekleştirildi.
Daha sonra, protokol üyeleri ve davetliler laboratuvarları gezerek yetkililerden bilgi aldılar.

Habere Ait Diğer Fotoğraflar

Tüm Haberler
Yorumlar
Yorum Yaz