English

2. Uluslararası Savunma Sanayi Sempozyumu Kırıkkale Üniversitesinde gerçekleştirildi 14.04.2017 10/55

2. Uluslararası Savunma Sanayi Sempozyumu Kırıkkale Üniversitesinde gerçekleştirildi

Bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Savunma Sanayi Sempozyumu; Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, MKEK Genel Müdürlüğü, Türk Metal Sendikası Genel Başkanlığı’nın destekleri ve Ahiler Kalkınma Ajansı’nın işbirliğiyle Kırıkkale Üniversitesi’nin ev sahipliğinde 6-8 Nisan 2017 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Sempozyumun açılışına Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ, Kırıkkale Valisi M. İlker HAKTANKAÇMAZ, Kırıkkale Milletvekilleri Ramazan CAN, Abdullah ÖZTÜRK, Mehmet DEMİR, Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet SAYGILI, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem YILDIZ, Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Dr. Celal Sami TÜFEKÇİ, MKEK Genel Müdürü Ahmet TAŞKIN, akademisyenler, sektör temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem YILDIZ yaptığı açılış konuşmasında “Bir ülkenin varlığı ve bağımsızlığının korunmasında savunma sanayi, devletlerin vazgeçemeyeceği bir sektördür. Savunma harcamaları ve hazırlıkları ülkelerin bir nevi sigortasıdır. Bu bağlamda yapılacak hazırlık, altyapı ve donanımlarda dışa bağımlılığın azaltılması ve dolayısıyla millileşme büyük önem arz etmektedir. Özellikle son yıllarda Ar-Ge ve savunma sanayii yatırımları ile dışa bağımlılığın azaltılmasına önemli destekler sağlanmış ve somut neticeler alınmıştır” dedi.

Kırıkkale Valisi ve Ahiler Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkan Vekili M. İlker HAKTANKAÇMAZ Kırıkkale Üniversitesi’nin il için bir marka değer olduğunu vurgulayarak konuşmasına şöyle devam etti: “Bu marka değer bugün düzenlemiş olduğu bu sempozyumla Kırıkkale için tespit ettiğimiz stratejik hedeflerden birisi olan savunma sanayi üssü olma, silah sanayinin merkezi olma hedefine bizi bir adım daha yaklaştırıyor. Böyle bir hedefimiz var ve bu hedefi il olarak gerçekleştireceğimize inanıyorum. ”dedi.

Sempozyumda son olarak kürsüye gelen Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ ise gündeme ilişkin konulara değindiği konuşmasında şunları ifade etti. “Türkiye bulunduğu bölgede çok büyük stratejik öneme sahip bir ülke. Savunma sanayisinde güçlü olmalıyız. Bu gücü, yeryüzünü kana bulayalım diye istemiyoruz. Biz öldürmek konusunda kimseyle yarışa girmeyiz. Biz iyilikte, güzellikte, insanlığı barış ortamına çekmekte yarışa varız. Türkiye yerli ve milli savunma sanayisini kurmak için büyük bir karar aldı ve bu kararı uyguluyor. Türkiye kendi kendine yetecek ve bölgede barışın ve huzurun sigortası olacaktır. ” dedi.

Savunma sanayi temsilcilerinin bir araya gelmesi, savunma teknolojilerine yönelik Ar-Ge çalışmalarının ve üniversite-sanayi işbirliğini içeren bildirilerin, ulusal stratejilerin, politikaların ve ülkemiz için yeni önceliklerin tartışılmasının amaçlandığı sempozyumda, 5 farklı ülkeden ve yurtiçinden gelen katılımcılar tarafından 6 salonda gerçekleştirilen 48 eşzamanlı oturumda 168 sözel bildiri sunulmuştur.

Kırıkkale’nin savunma sanayi alanındaki potansiyelini bir kez daha teyit eden Sempozyum süresince Ajansımıza ait standı ziyaret eden akademisyenler ve sektör temsilcilerine faaliyetlerimiz hakkında bilgi verilmiş, önümüzdeki dönemlerde İl’de savunma sanayinin gelişimi için yapılabilecek çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

Mali desteklerin yanında sempozyum düzenleme kurulunda görev alarak süreçlere teknik destek sağlayan Ajansımız, sempozyum katılımcılarının ve düzenleme kurulunun Kapadokya’yı tanıması için son gün Nevşehir’de sosyal program düzenlemiş, başarılı bir şekilde tamamlanan sempozyum gelenekselleşme yolunda önemli bir mesafe daha kat etmiştir.

Habere Ait Diğer Fotoğraflar

Tüm Haberler
Yorumlar
Yorum Yaz