English

“Hayat Boşluk Kabul Etmez” Adlı Projenin Açılış ve Tanıtımı, Mersan Congresium Düğün Salonunda Yapıldı 09.10.2015 22/56

 “Hayat Boşluk Kabul Etmez” Adlı Projenin Açılış ve Tanıtımı, Mersan Congresium Düğün Salonunda Yapıldı
Kırıkkale Valiliği himayelerinde, İl Sağlık Müdürlüğünün yürütücülüğünü yaptığı, Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen, Madde Bağımlılığıyla Mücadele Programı kapsamında, “Hayat Boşluk Kabul Etmez” adlı projenin açılış ve tanıtımı, Mersan Congresium Düğün Salonunda yapıldı.

Düzenlenen açılış ve tanıtım programına; Valimiz Sayın Ali Kolat, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Çelik, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Vali Yardımcımız Dr. Ayhan Özkan, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, Ahiler Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Fatih Yıldız, MÜSİAD Başkanı N. Haşim Baloğlu, İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Uzun, İl Protokolü ve davetliler katıldı.

Program, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Uzun, ilimizde Emniyet, İl Halk Sağlığı ve İl Sağlık Müdürlükleri organizasyonunda 2000 civarında gence ulaşıldığını belirtti.

İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, gençlerin, madde bağımlılığından kurtulmalarında ailelere büyük görevler düştüğünü söyledi. Ayrıca Emniyet Müdürü Onar, terör örgütlerin uyuşturucu kaçakçılığından çok büyük maddi kazanç sağladığını belirterek, bu projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Ahiler Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Fatih Yıldız da yaptığı konuşmada, bu projenin güzel sonuçlarını görmenin mutluluk verici olduğunu söyledi.

Belediye Başkanı Mehmet Saygılı ise yaptığı kısa değerlendirmede, “Hayat Boşluk Kabul Etmez” adlı projenin tüm Türkiye’ye örnek bir proje olduğunu, bu projeden yararlanmak için ailelerin diğer illerden Kırıkkale’ye göç ettiğini belirtti.

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Çelik de, Türkiye’nin genç bir nüfusa sahip olduğunu ve batının gittikçe yaşlandığı bir ortamda, aile ve sosyal hayatımızın çok önemli olduğunu söyledi. Ayrıca gelişmiş toplumlarda madde bağımlılığı oranının daha fazla olduğunu dile getirdi.

Programda konuşan Valimiz Sayın Ali Kolat; “Öncelikle hepinize bu programa katıldığınız için teşekkür ediyorum. İlimizde uygulanan bu tür projelerden olumlu sonuçlar almak, bizleri son derece mutlu ediyor. Bugün terör ülkemizin en önemli sorunlarından biridir. İnanın uyuşturucu konusu da en az terör sorunu kadar önemli. Bizler illerde Uyuşturucuyla Mücadele Kurulu oluşturduk. Zaman zaman bir araya gelip konuşuyoruz. İl Emniyet Müdürlüğümüzün “Umuda Yolculuk” adlı bir projesi vardı. Bu proje üzerinde konuştuk. İl Sağlık Müdürümüz zaman zaman madde bağımlısı gençlerimiz için, tedavi edilebilsin diye Ankara’daki Amatem Tedavi Merkeziyle irtibata geçiyor. Ama gençlerimizin ortamı aynı olunca, sosyal hayatı değişmeyince çok olumlu sonuçlar alamıyorduk. Bunun için bütün arkadaşlarımızla bir araya gelerek bunun için ne yapabiliriz diye düşündük. Bu sorunu herkes kabullensin ve herkesin elini taşın altına koysun istedik. Biz bu kapsamda bazı ailelere gittik. O ailelerin dramını gördük. İnananın bu durumdan çok etkilendik. “Ben muhafazakâr bir aileyim benim çocuğum yapmaz” diyen ailelerden de uyuşturucu bağımlısı olan çocuklarını da gördük. Daha sonra Belediye Başkanımız ve bütün kurum müdürlerimizle bir araya geldik. Tüm kurum ve kuruluşlar bizlere bu konuda destek verdiler. Sonra bu projeyi hayata geçirdik. İnanın çocukların yüzlerindeki tebessümü gördükçe çok mutlu olduk. Bunun bir gönül meselesi olduğunu gördük. Herkes zaman ve zemin demeden, çocukların herhangi bir sorunu olduğu zaman yardımlarına koştu. Bizler çocuklarımızın ortamlarını değiştirmeye çalıştık. Onları spora ve dini bilgileri geliştirmeye yönelttik. İşsizlere iş temin etmeye çalıştık. Beceri kursları düzenlendi. Yani birçok konuda onları meşgul edecek bir ortam kazandırmaya çalıştık. Gerçekten de güzel bir çalışma oldu. Bu proje Sağlık Bakanlığımızın dikkatini çekti. Bazı illerden Valilerimiz bizleri aradılar. Yani ligi duyan bir proje oldu. Ahiler Kalkınma Ajansına, bu konuda bizlere destek verdikleri için teşekkür ediyorum. Bu projenin Sağlık Bakanlığı ve diğer Bakanlıklar nezdinde diğer illerde de uygulanmasını istiyoruz. Ben bu anlamda emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bize desteklerini esirgemeyen ailelere de teşekkür ediyorum. Yani aileler bu işi sahiplendiler. Kırıkkale’yi küçük ve muhafazakâr bir yer olarak biliyorduk. Çok fazla madde bağımlısının olmayacağını düşünüyorduk. Ama işin içerisine girince yanıldığımızı anladık. Ummadığımız yerlerde bu tür maddelerin pazarlandığını gördük. Hem Kırıkkalemiz hem ülkemiz hem de insanlığımız açısından İşin çok büyük ve vahim bir noktaya geldiğini gördük. Dolayısıyla bu proje, güzel bir proje oldu. Emeği geçenlerden Allah razı olsun diyorum. İnşallah bu projemiz biraz daha geliştirilerek, biraz daha destek görerek bütün illerde yaygınlaşır ümidiyle, herkese sevgiler ve saygılar sunuyorum.” Dedi.

Konuşmalardan sonra, “Hayat Boşluk Kabul Etmez” projesine emeği geçenlere, Valimiz Sayın Ali Kolat, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Çelik, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Vali Yardımcımız Dr. Ayhan Özkan tarafından “Başarı Belgesi” verildi.
 

Habere Ait Diğer Fotoğraflar

Tüm Haberler
Yorumlar
Yorum Yaz